17 Kasım 2011 Perşembe

Efsaneler Asla Ölmez Norma Jean MontersenMarliyn Monroe Biyogrofisi bu sefer diğer yazılanlardan çok farklıydı. Marliyn Monroe çevresi tarafından edinilmiş bilgilere dayanan daha objektif bir biyografi olduğunu düşünüyorum. Objektif olması onun bizi ağlatmayacağı anlamına hiç gelmedi hele bu sefer çok daha fazla ağladım.
Taraborrelli, yazdığı biyografisinde Marliyn hayatındaki kadınlarında hayatlarının gerçek ve detaylı potreleriyle Norma Jean anlatıyor.
Annesinin ağır paranoyak şizofrenisiyle uğraşmak zorunda kalırken çok kortuğu bu durumu şöhretinin sonlarında yaşarken kendi yok edişini anlatıyor.
Marliyn sonsuzluğa doğru adım atarken yaşadıkları, Marliyn aslında ne kadar güçlü ancak insancıl ve temiz yürekli, kırılganlığı anlamamız, onu koruma iç güdüsünü öyle çok artıyor ki yanında olma isteğini şiddetlendiriyor. Marliyn iç dünyasına daha çok değinen bu kitap, Marliyn çok farklı çok insan bir yönünü de anlatıyor.
Beni asıl etkileyen kitabın son paragrafıydı,
Asıl hikaye Norma Jean Montersan adındaki bir kızın hikayesidir. O kendi hayallerinin ötesinde bile bir kadın yarattı. Aklı ona ihanet etse bile o, O kadını bizim için hep canlı tuttu.İçindeki Bütün kaoslara rağmen O kadını hep canlı enerjik ve müthiş bir güzellikte bize sundu. Ancak sona yaklaşırken kendi benliğinden o kadar uzaklaştı ki artık bir başka biriymiş gibi davranamadı. Bir seçim yaptı ve Marlyn Monroe bize miras bıraktı..

2 yorum:

  1. marilyn monroe un hayati hakkinda hic bir sey bilmedigim aklima geldi senin bu postunu okuyunca.. fotograflarini falan cok begenirim ama o kadar yani.. benimde ilgimi cekti.. sadece kennedyle bir iliski yasadigini biliyorum iste o kadar...

    YanıtlaSil
  2. want more fashion Öncelikle hoş geldi takip ediliyor olmak beni yüreklendirdi... Kennedyler Keşke Marliyn hayatına girmeseydi dedim kitabı okuduktan sonra belki bazı şeyler daha farklı olurdu... Marliyn hayatında ağır biz özgüven bunalıma girdiği evrede Kennedy ile ilgili yaşananlar bu Şüpheli intihar olayını hızlandırmış...

    YanıtlaSil