10 Nisan 2016 Pazar

Hafta Sonu Atina'daShengen sorununuz yoksa ve hafta sonu yurt dışında farklı deneyim yaşamak istiyorsanız sizi komşumuza bekleriz. İşte biz de tam bunu düşünerek hafta sonu soluğu Atina’da aldık. Lezzetli mezelerden sıcacık iklimine birçok artısıyla keyifli zaman geçirdik.

Cumartesi günü 10:45 Pegasus İstanbul SAW Atina ‘ya varışımız yaklaşık 1 saat 10 dakika sürede vardık. İndiğimizde kolay metrosuyla 45 dakikalık bir sürede şehir merkezine otelimizin de bulunduğu Omónia vardık ve otelimize yerleştik.

Arts Hotelden çıktık ve şehrin merkezi olan Sytagma olarak geçen  Akropolis bölgesine doğru yürümeye başladık. Yunanistan’da yaşayan Müge ile buluşmak için 15:20 için randevulaştık. 10:45 de İstanbul’dayken aynı gün içinde 4 saat sonra suyun öteki tarafındaydık. 


Neyse biz keyfimizi kaçırmıyoruz dönelim Atina’nın güzelliklerine…
Yunanistan’da yaşayan Müge bizi harika mezeleri olan sahibinin Yunan ve Mısır kökenli bir yere getirdi. Kalamar ızgarasında çoğunun adını bilmediğim enfes mezelerini yemek için iştaha büründük.
Bu lezzetli sofrada keyifli sohbetler yaptık.


Daha sonra İzmir’li olarak Lokma delisi olan Elçin’in keşfiyle Lokmaların içine damlasakızı , çikolata ve badem ezmesi sıkıldığı ve üstüne lezzetli sosun döküldüğü Lokumix bulduk Lokmalarımızı aldık ve Kahvelerimizi içmek için açık havadaki Kafeye geçtik.

Gün bizim için bitmedi yine Elçin’in keşfi olan Brettos’a gittik. Akropolis bölgesinde birkaç mekanda keyifli zaman geçirdikten sonra Birinci günü yorgunluktan ölürcesine bitirdik.
Ertesi gün erken uyandık otelden çıkışımızı yaptık çantalarımızı yüklendik.

Atina'da o gün koşu vardı gideceğimiz Syntagma (Sintagma) Meydanı kalabalıktı. Syntagma (Sintagma) Meydanı Atina'nın en ünlü meydanı. Burada parlamentonun önünde nöbet tutan geleneksel kıyafetli muhafız askerlerine "Evzon (Efsun)" deniyormuş. Bizde bu Efsun askerlerinin nöbet değişim töreni izlemek için ön sıralarda yerimizi aldık.

İlginç ve komik bulduğumuz bir tören oldu. 
Evzon (Efsun) askerler ikiyüz küsur pileden oluşan eteklere sahiplermiş. 

Bu töreni izledikten sonra yandexi açtık ve Akropolis'e doğru rotamızı belirledik. Syntagma meydanındaki parlemento binasına sırtımızı dönerek yürümeye başladık yolumuzun üzerinde  güzel bir kafe de kahve içmek için mola verdik. Plakanın arka sokalarından geçip  150 metre yükseğe tırmanarak Akropolis'e ulaştık biletlerimizi aldık ve ormanlık alanda yürümeye devam ettik uzun zorlu bir parkur sonrasında devasa sütunlarıyla karşımızdaydı.

Atina şehrinin en ünlü noktası tabi ki Atina akropolis'idir. Akropolis'in kelime anlamı "şehrin en yüksek noktası" demektir.
 Atina 'ya ait bir çok mitolojik hikaye var benim ilgilimi çekeni ise, şehrinin koruyucu tanrısı olmak için Athena ve Poseidon arasında bir yarış düzenlenir. Hangisinin vereceği hediye daha yararlı olacaksa şehrin tanrısı o olacaktır.

İlk olarak Poseidon elindeki 3 başlı mızrağı yere vurur ve bir çeşme ortaya çıkar. önce herkes sevinir ancak Denizlerin Tanrısı Poseidon’un çeşmesi tuzlanır ve pek bir işe yaramaz. Sıra Athena’ya gelmiştir. Athena da elindeki mızrağı yere vurur ve ortaya bir zeytin ağacı çıkar. Dünyadaki barışı ve refahı temsil eden bu zeytin ağacı halk tarafından benimseniz ve Athena şehrin tanrısı ilan edilir.
Zeytin ağacı simgesini Atina'ya ait bir çok sembolde de gördük.


AEGEAN Air’in 19:45 uçağıyla İstanbul’a döndük ben 21:00 de evdeydim.
Haftasonu keyifli bir kaçış için Atina tercih edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder