24 Aralık 2015 Perşembe

Sersem Kocanın Kurnaz Karısı


Dün akşam Sersem Kocanın Kurnaz karısı oyunu ile Devlet tiyatrolarında bu seon için ilk oyun açılışını yapmış oldum. Alkış ve ara dâhil 1 saat 40 dakika süren bir oyundu.


Oyun ile ilgili oyuna gitmeden önce yorum okumadım ancak sonrasında okuduğumda çok olumsuz yorumlarla karşılaştım benim şahsi görüşüm ben oyunu beğendim çok ta eğlendim . Bir kere tiyatro izlemek başlı başına bir keyif böyle düşündüğüm için çok kötü olmadıkça hiçbir oyun benim için sıkıcı olamaz genelde tek kişilik oyunları sıkıcı bulurum.

Olumsuz yorumları anlamaya çalıştığımda ilk perdede Osmanlıcanın ve ermeni ağzının yoğun kullanımından dolayı söylenilenlerin çoğu anlaşılmıyor. İkinci perdede, oyun içinde oyunun "daha bizden" bir formatta sahnelenmesiyle oyun hareketleniyor ve yavaştan içine çekmeye başlıyor.

Ve sonu ile vurucu bir kapanış yapıyor.
Yer yer öğretici, yer yer dramatik ve yer yer komik olan bu oyun tiyatro tarihimize değinmesinden ötürü izlenmeli.  Haldun Taner’ e ait bu metinde Üstat, tiyatro sanatının gayrimüslim üstatlarına saygıda bulunmuş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder